Ako liečiť neutíchajúce svrbenie pošvy?

Zodpovedané
8. nov 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

U gynekológa som 2x mesačne. Viac ako dva roky mám problém s neutíchajúcim svrbením pošvy. Je to svrbenie bez výtoku. Ak je výtok, tak ide o mykózu. Je to raz za 5 - 6 mesiacov.

Bola mi zistená candida, klebsiela a streptokok, stafylokok a ureaplazma. Mám pocit, že už ani žiadna iná baktéria neexistuje. Stále sa to strieda. Prvý gynekológ, ktorý to so mnou riešil mi nasadil antibiotiká úplne na všetko. Prvý rok som vybrala 6 atb zhora a asi 8 zdola. Z tohto dôvodu som gynekológa zmenila.

U nového gynekológa sa ani o 1% nezlepšilo. Vždy po styku (skúšali sme aj s prezervatívom a aj bez) sa mi svrbenie opakuje aj 2-3x do mesiaca. Nepomáhajú mi žiadne probiotiká a ani nič gynekológom odporúčané.

Skúšala som Clogin, Gynimun, Lactovag, Lactofeel, Rosalgin v kombinácii s antibiotikami. Tie mi už ani gynekológ nechce dávať a ani ja ich už nechcem.

Kvôli svrbeniu nemôžem v noci spávať a to mám iba 24 rokov. Nadváhu a ani žiadnu inú chorobu nemám. Doteraz mi neboli zistene žiadne alergie.

Iba Gynimun rapid mi pomáha. Vždy do pár dni mi odznie svrbenie, no po styku je naspäť.

Mávam sprchu pred a po styku, nosím len bavlnené veci, používam neparfumované gély a periem bez aviváže. Partner je niekoľkokrát vyšetrený, preliečený, nikto tretí v tom na 100% nie je.

Od obvodnej som si vypýtala lístok na imunológiu.

Čo mi odporúčate?

Je pravda, že ureaplazma tieto problémy nespôsobuje?

Je šanca, že budem normálne fungovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte toho za sebou celkom dosť.

Určite vyšetrenie imunológom neuškodí. Infekcia ureaplazmou je obvykle asymptomatická, alebo má veľmi nešpecifické príznaky.

Skúste ešte 3-4x denne aplikovať na postihnutú oblasť Prurigyne krém v tenkej vrstve.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník