Ako liečiť opakovanú mykózu?

Zodpovedané
2. apr 2022

Dobrý deň,

som v druhom trimestri tehotenstva. Od začiatku mám problém s opakovanými mykózami.

Čo odporúčate svojim pacientkám?

Už som užívala Nystatin čipky, Clotrimazolum krém, Macmiror 6 tbl. Nejem sladkosti, užívam probiotiká vaginálne aj perorálne, nenosím bielizeň, používam len senzitívne pracie prostriedky, nejem biele pečivo.

Môžem jesť ovocie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

kľudne môžete jesť ovocie.

V tehotenstve máme obmedzené možnosti liečby a okrem toho má mykóza tendenciu sa opakovane vracať.

Preventívne si kľudne môžete realizovať vaginálne výplachy Cloginom a užívať probiotiká.

Pokiaľ by sa stav akútne výrazne zhoršil, absolvujte vyšetrenie u svojho gynekológa.

Dôležitá je predovšetkým liečba tesne pred pôrodom, aby nevznikli veľké pôrodné poranenia a aby sa dieťatko nenakazilo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník