Ako postupovať po výsledku cytológie "epitel vyzrieva"?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

mame (postmenopauzálna žena, 50-tnička) robili sono aj cytológiu na preventívnej prehliadke - oboje v poriadku, avšak pri výsledku cytológie bola ešte poznámka: epitel vyzrieva.

Aký postup by ste zvolili (opakovanie cytológie/sono o pol roka? ev. razantnejšie už konizácia?)

Čo od takéhoto výsledku možno očakávať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je potrebné postupovať podľa doporučenia vyšetrujúceho patológa tak ako uvedie v závere.

Obvykle pri zápalových zmenách, náleze atypických bunkových zmien, či závažnejších zmien v zmysle rakoviny je nutná kontrola/operačné riešenie či ďalší manažment na onkologickom pracovisku.

“Epitel vyzrieva” nie je žiadnym z vyššie uvedených záverov, ktorý by bolo nutné riešiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník