Ako postupovať pri cytológii ascus a pozitívnom HPV?

Zodpovedané
12. nov 2021

Dobrý deň,

pri pravidelnej prehliadke bol výsledok LBC cytológie ASCUS. Som pozitívna na HPV, lekárka mi však nepredpísala nijaké lieky. Opakovala ster po troch mesiacoch s tým, že to nič nie je. A ak bude výsledok rovnaký, tak budem sledovaná a každé tri mesiace budem absolvovať cytológiu.

Čítala som, že by som mala pri rovnakom výsledku absolvovať kolposkopiu. Lekárka mi však povedala, že je to zbytočný zásah.

Môže sa výsledok cytológie upraviť na NILM hodnotu ako som doteraz mávala?

Alebo vzhľadom na prítomnosť HPV to už nie je možné?

V prípade, že bude výsledok rovnaký (teda rovnako zlý) je možnosť objednať sa na kolposkopiu aj bez odporúčania lekára?

Objednala som si Papilocare gel.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

jednoznačná liečba infekcie HPV vírusom neexistuje. Základom je posilnenie imunity, ktorá si obvykle s HPV vírusom poradí. Do liečby by som preto pridala ešte Indol Woman - pre Vás a Indol Man - pre muža.

Indol Woman

Indol Woman je výživový doplnok určený pre ženy. V 1 kapsule sa nachádza Indol-3-carbinol (I3C) – 150 mg, granátové jablko (extrakt) – 100 mg a vitamín D.


Indol Man

Indol Man je výživový doplnok, ktorý obsahuje 250 mg účinných látok a vitamín D. Predstavuje komplexnú ochranu zdravia pre muža.

Môžete začať užívať podpornú terapiu - napr. ktorú ste si objednali - Papilocare vaginálny gél. Dodržujte však presne predpísanú schému užívania. V inom prípade nemá význam.

Papilocare vaginálny gél

Papilocare vaginálny gél


Cytologický výsledok ASCUS nie je závažný. Absolvujte kontroly podľa doporučenia. Nález sa môže upraviť.

Čo sa týka kolposkopie, tak je jednou z možností ďalšieho postupu. Bude Vám pravdepodobne zároveň odobratá vzorka tkaniva z krčka maternice na viacerých miestach za účelom histologizácie.

Druhou možnosťou, ale až pri zhoršujúcom sa náleze je operačné riešenie. A to plastika krčka maternice - konizácia, pri ktorej sa odstraňuje postihnuté tkanivo v celom rozsahu.

Manažment terapie je však závislý aj od toho, či ste už rodili alebo nie.
Bez doporučenia nie je možné dané vyšetrenia/zákroky absolvovať.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník