Ako riešiť tvrdú oblasť okolo jazvy s časťou otvorenej rany po sekcii?

Zodpovedané
10. máj 2022

Dobrý deň,

prosím Vás o rádu. Piaty deň po sekcii (štvrtá sekcia) mi na ľavej strane jazvy napuchla oblasť tesne pod jazvou v rozsahu 8x4 cm. Na siedmy deň mi gynekologička vytiahla stehy a na zdureninu reagovala, že je to v poriadku, mám si to dezinfikovať. O dva dni na to sa mi časť jazvy otvorila a vytieklo z nej viac ako 0,5 dcl hnedej hmoty. Oblasť okolo bola opäť opuchnutá, boľavá na dotyk, viac červenej farby. Nevládala som chodiť ani fungovať tri dni.

Potom sa oblasť trošku upokojila, no po týždni opäť bolesti. Vrátila som sa do pôrodnice, kde ma gynekológ opäť poslal domov, že je to v poriadku. Vyšetrenie prebehlo pohľadom.

V bolestiach som sa o týždeň opäť vybrala ku gynekológovi, tentoraz môjmu, a ten mi odporučil mokré hojenie rany, ktorá je živá s vankúšikmi HydroClean advance. Používam ich tri dni, no oblasť na ľavej strane je stále tvrdá, veľmi boľavá a tmavočervená, rozsah 5x9cm. Bolesť siaha do brušnej dutiny na ľavej strane, je bodavá, nedokážem bezbolestne vstať ani z ľahu ani zo sedu. Rana, ktorá bola otvorená, sa pomaličky zaceľuje.

Som zúfalá, pretože samoliečba veľmi nepomáha a neviem, akého lekára mám navštíviť, aby som opäť nepočula odpoveď "Musíte vydržať! Čo ste čakali po štvrtej sekcii?!"

Snažím sa vydržať, no už mám veľké obavy, aby to nebolo niečo horšie, ako len obyčajná bolesť po štvrtej sekcii. Veľmi má to unavuje fyzicky aj psychicky. Neboli mi robené žiadne stery, žiadne odbery. Odporúčaná len "nejaká" dezinfekcia z lekárne a vankúšiky HydroClean advance.

Vopred veľmi ďakujem za odpoveď a za radu.
S úctou...

Dobrý deň,

tak ster z otvorenej mokvajúcej rany a prípadné nasadenie antibiotík by bol popri dôkladnej dezinfekcii, toalete rany a sterilného suchého prekrytia absolútnym základom a nutnosťou.

Kontaktujte svojho gynekológa a informujte ho o pretrvávajúcich ťažkostiach.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník