Ako sa starať o jazvu po sekcii?

Zodpovedané
25. nov 2021

Dobrý deň,

som 15. deň po sekcii a jazva ma bolí. Je to pocit ako keby ma ťahala, keď dlho stojím. Resp. mi vadí asi brucho, ktoré prevísa nad ňou. Nedotýkam sa jej, až dnes a našla som tvrdé miesta.

Je to normálne?

Dávala som si Betadine.

Aká je ďalšia starostlivosť?

Akého lekára mám vyhľadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pocit ťahania a tvrdé miesta, ktoré ste si nahmatali sú úplne prirodzené. Ide o veľmi hlbokú jazvu, kde sa pretína mnoho vrstiev, ktoré bolo potrebné postupne zošiť - preto cítite zatvrdnutie. Tiež sa v mieste tvorí jazva a pocitovo bude tvrdšia oproti okolitému tkanivu.

Niektoré ženy už týždeň po sekcii nemajú žiadne ťažkosti, iným trvá hojenie a celková rekonvalescencia dlhšie - až 6 - 12 mesiacov.

Pokiaľ Vám ale bruško prevísa, hrozí, že sa jazva zapáli. Preto je potrebné ju držať maximálne v suchu, tak aby sa vetrala. Betadinom neuškodíte. Kľudne si jazvu pretierajte sterilným tampónom.

Keby sa Vám ale niečo nepozdávalo, rana by začala mokvať a začal z nej vytekať hnisavý obsah, určite neváhajte a choďte sa ukázať ambulantnému gynekológovi.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník