Ako správne vybrať antikoncepciu?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

chcem si dať predpísať antikoncepciu. Mám dve deti, chcem sa do budúcna chrániť.

Bude mi robené vyšetrenie a odobratá krv?

Je lepšia hormonálna alebo nehormonálna antikoncepcia?

Aké sú rozdiely medzi týmito antikoncepciami?

Aký je Váš názor na Mirenu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci užívania hormonálnej antikoncepcie je vo zvyku realizovať odber krvi pre kontrolu pečeňových enzýmov a zrážanlivosti krvi. Mali by ste tiež mať zrealizovanú preventívnu prehliadku vrátane cytológie.

Nehormonálnou antikoncepciou je napríklad prezervatív, spermicídne preparáty, nehormonálne vnútromaternicové teliesko.

Hormonálna antikoncepcia je vo forme tabliet, vaginálneho inzertu, náplaste či vo forme telieska.

Pokiaľ máte záujem o zavedenie telieska, tak doporučujem hormonálne - Mirenu/Levosert. Je vysoko spoľahlivá, koriguje menštruačné krvácanie - žiadúce oslabenie, resp. úplná strata menzesu. Tým znižuje aj silnú bolestivosť pri menzese. Systémová hladina hormónov je minimálna. Mení tiež cervikálny hlien, preto bráni prestupu infekcie na panvové orgány. Zavádza sa obdobie 5 rokov.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník