Ako to je s vnútromaternicovým telieskom pri mutácii génu MTHFR v homozygotnej forme v spojitosti s lupusovým inhibítorom?

Zodpovedané
30. júl 2022

Dobrý deň,

ako to je s vnútromaternicovým telieskom pri mutácii génu MTHFR v homozygotnej forme v spojitosti s lupusovým inhibítorom, prosím?

Hormonálnu antikoncepciu užívať nesmiem kvôli vzniku trombóz. Počas tehotenstva som si musela pichať Fraxiparin. No neviem, či sa to týka aj vnutr. mat. telieska - hormonálneho.

Ďalšou otázkou je - je zavádzanie bolestivé?

Ďakujem.

Dobrý deň,

pri niektorých poruchách zrážanlivosti je možné zvoliť namiesto kombinovanej hormonálnej antikoncepcie napríklad vnútromaternicové teliesko, ktoré obsahuje iba gestagén - levonorgestrel. Ideálne je sa však poradiť s ošetrujúcim hematológom.

Zavedenie je pomerne rýchle, ani nie bolestivé, ale skôr nepríjemné. Je potrebné prísť v posledné dni menzesu, kedy je krčok ešte mierne pootvorený a o to nepríjemnejšie je zavedenie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník