Epidurál a trombofília. Mali ste niektorá epi?

maximilian
29. máj 2009

Ahojte baby , idem po radu. Mám čerstvo zistenú trombolfíliu z mutácie MTHFR v homozygotnej forme. Je tu niektorá baba už s touto poruchou čo má po pôrode a mala aj epidurál? Ja som pri prvom mimi mala, ale to sme o tej poruche nevedeli. Teraz mi hematologička dlala Fraxiparin 0,3 , čo si pichám. tak chcem vedieť či je niekrorá , ktorá mala aj EPi po vysadení Fraxiparínu pri pôrode a ako to prebiehalo. Dakujem za každú skúsenosť.

natasienka
29. máj 2009

Ahoj, ja mam podobny problem. Nerodila som este, cakam prve dieta. Som MTHFR heterozygot. Picham si Clexane 0,4 kazdy den. Nie som velmi za epidural, ale neviem ako budem znasat bolest. Som sledovana na hematologii, kde vraveli, ze od poslednej injekcie do podania epiduralu by malo ubehnut 12 hodin, moze to byt aj menej, najvacsie riziko je po 2 hodinach. Ale Ty pises, ze by ti mali Fraxiparin vysadit pred porodom? A ako vedia kedy ten porod nastane? Ja cakam kazdym dnom a zatial sa nic so mnou nedeje, teda bolo by aj riziko vysadit Clexane, kedze tu krv mam potom hustu a jednoducho ju treba riedit. A pri prvom dietati si nemala problem? Ziadne vedlajsie ucinky epiduralu? Pripadne nejake zrazeniny, kedze si o tom ani nevedela, ze mas tu mutaciu? Aj ja by som bola rada, keby sa tu pridali dievcata, co uz to maju za sebou.

maximilian
autor
29. máj 2009

Ahoj Natasienka, no ked si heterozygot je to ta lepsia varianta. ja som homozygot.No ja som konzultovala s aristom. Posledna injekcia by sa mala podať 12 hodín pred zavedením EPI a potom podať 6 hodín po zavedení a pri odstarnovaní katétra by sa mala rovako dodržat 12 hodinová pouza od poslednej injecie, katéter vytiahnuť a potom prvú injekciu podať 6 hodín po vytiahnutí.
Lenže ak pôrod nie je plánovaný presne na den, ťažko sa to odhadne.
Pri prvom pôrode som mala komplikáciu , ale opačnú praskala mi artéria v maternici a zakrvácalo mi to do vnútra. Pri EPI problém nebol a ani som doteraz nemala žiadne problémy.
A čo po pôrode, ako to vidí s tebou hematologička? mne povedala, že si budem pichať do šestonedelia a potom asi nejaký Anopirin a kys. listová.

tanity
29. máj 2009

ahojky, tak aj ja mam MTHFR heterozygot a nepovedala by som, ze by to bola lepsia alebo horsia varianta, kedze sme prisli o 3 babatka ☹ ...niekedy je to take zvlastne vsetko...zalezi od konkretneho cloveka..lebo maxim, ty mas tu vaznejsiu formu a predsa si prve babatko donosila a teraz si pichas az od 35tt...a ja, co mam len hranicnu, som prisla o nase babatka ☹ a teraz si picham od uplneho zaciatku, este pred tym, uz skoro 9mesiacov. takze, je velmi dobre, ze ti na to prisli, ale nie k tomu som chcela...

co sa epi tyka, je to tak aj pri samotnom porode-8-12 hodin pred staci, ak bude posledna injekcia pichnuta, ale je to vlastne tazke urcit, kedy pichnut poslednu, lebo jednoducho porod prirodzeny si nanaplanujes len tak..ak to nie je planovane samozrejme, v pripade sekcie trebars. pytala som sa na to mojej hematologicky a ta vravela, ze kedze ide o nizkomolekulovy heparin, nenastali by az neviemake komplikacie...ide totiz o to, ze sa tu tym heparinom riedi krv a pri porode by teda vzniklo riziko, ze zena bude az velmi krvacat vdaka tomu riedeniu..cize by vznikla opacna situacia...ale ze kedze je to len nizkomolekulovy heparin, a male davky, tak tam az takle riziko nie je, ale ze je dobre nejak tak to stihnut s tym 12hod. odstupom...

Uz v teme snazilky-trombofilia su mamicky, ktore len nedavno rodili a riesili tuto situaciu a zvladli vsetko ok...islo o prirodzene porody., mozno vam pomozu v tamtej teme 😉 predsa len, skusenost z prvej ruky je nenahraditelna. tak sa drzte a vsetko dobre pri porode 😉

maximilian
autor
29. máj 2009

Tanity ďakujem za skúsenosť, no som prekvapená, že aj pri heterizygotnej forme sú až takéto problémy, mrzí ma to. myslela som, že s tou homozygotnou je to horšie a až tam hrozia problémy ako potraty a nedonosenie babetka. Ono závisí aj akú mutáciu máš.
táto MTHFR je vraj z tých ľahších, pom horší je Leiden.
No ja som fakt šťastná a rada, že patrím medzi tie, čo doteraz nemali komplikácie a mám zdravé dieťaťko a ďalšie na ceste.

natasienka
29. máj 2009

Maxi, mne hematologicka vravela pichat do ukoncenia sestonedelia, teda zrejme tak ako Tebe. S tym pichnutim 6 hodin po zavedeni katetra mi nespominala nic, zrejme zriedit krv aby nevznikol hematom. Ale to uz zrejme podla nasich vysledkov koriguju, je to individualne. Najradsej by som to vsetko absolvovala bez EPI. Drzim palce.

maximilian
autor
29. máj 2009

Nat no ja to vidím tiež asi tak, že si budem musieť tentokrat EPI asi odpustiť, aby sa to nekomplikovala. Držím plačeky aj ja, kedy maš termín, 🙂

natasienka
29. máj 2009

Termin mam v nedelu, ale akosi sa nic nedeje, hoci babo ma uz 3,5 kg, tak mi kazal doktor prist v piatok 7.6. na kontrolu. Tak som zvedava, ci sa nieco moze zmenit.

maximilian
autor
29. máj 2009

Ok tak držím plačeky a potom daj vedieť, či si mala EPI alebo nie . 🙂

lubicamima
25. jan 2012

Ahojte dievcata.Som studentka prirodovedeckej fakulty UK a chcela by som Vas poprosit o laskavost. Pisem pracu o trombofiliach a ich suvislost s fetalnymi stratami a potrebovala by som urobit statistiku na Slovensku. Je to velmi chulostiva tema,viem a preto pochopim ak sa Vam o tom nechce velmi zdoverovat,ale velmi by mi to pomohlo. Sama som nositelkou MTHFR 667 heterozygot,ale s priatelom sme sa o babo este nezacili snazit,tak pevne verim, ze s tym nebude problem.
Ak mi napriek tomu niektora napisete na mail,potrebujem vediet :
- aku trombofiliu mate + homozygot/heterozygot
- kolko tehotenstiev bolo neuspesnych a v ktorych tyzdnom boli ukoncene
Dakujem velmi pekne a vela vela stastia
moj mail lubica.valach@gmail.com

lubicamima
25. jan 2012

Ahojte dievcata.Som studentka prirodovedeckej fakulty UK a chcela by som Vas poprosit o laskavost. Pisem pracu o trombofiliach a ich suvislost s fetalnymi stratami a potrebovala by som urobit statistiku na Slovensku. Je to velmi chulostiva tema,viem a preto pochopim ak sa Vam o tom nechce velmi zdoverovat,ale velmi by mi to pomohlo. Sama som nositelkou MTHFR 667 heterozygot,ale s priatelom sme sa o babo este nezacili snazit,tak pevne verim, ze s tym nebude problem.
Ak mi napriek tomu niektora napisete na mail,potrebujem vediet :
- aku trombofiliu mate + homozygot/heterozygot
- kolko tehotenstiev bolo neuspesnych a v ktorych tyzdnom boli ukoncene
Dakujem velmi pekne a vela vela stastia
moj mail lubica.valach@gmail.com

saska1911
29. mar 2012

Ahojte dievčata,prosím o rady......Ja som tiež po 2 potratoch a na hematologii mi zistili Faktor V. Leiden heterozygot, MTHFR (C677T) heterozygot, MTHFR (A1298C) heterozygot a ešte v nejakych kolagulačných faktoroch Faktor XIII A V34L heterozygot- vobec tomu nerozumiem. Na hematologii mi zobrala len podrobnejsie krv a pre vysledky si idem buduci tyzden. Mam z toho dost velke nervy..Neviem ako to teraz bude dalej pokracovat.....tehotná nie som ešte lebo čakáme na to čo povie doktorka....ale neviete mi niektorá približne povedat,že ako to bude....a baby kým ste otehotneli dlho to trvalo? Museli ste si hned pichat tie injekcie?
Dakujem za akukolvek odpoved.

majec
18. sep 2014

Tak ja som heterozygot Leiden a s touto diagnózou som rodila moje druhé dieťa. Pri prvom som o tejto diagnóze ešte nevedela. medzi týmito dvoma deťmi som prišla o dve, kým mi zistili chorobu. Počas celého tehotenstva, od prvého dňa, som si pichala injekcie. Mala som naplánovaný cisársky rez, ale bábätko sa prihlásilo na svet nečakane. Epidurál neprichádzal do úvahy, pretože som si pichala silné dávky, všetko závisí od danej situácie a stavu ženy. Všetko prebehlo nakoniec šťastne. Injekciu som si musela pichnúť aj tesne pred pôrodom. Ja som mala po pôrode ešte nejaké zrazeniny, takže mi pichali ešte niečo navyše. Počas tehotenstva som nemala dobrú hematologičku, vôbec mi nekontrolovala krv. Po pôrode som išla k inej odborníčke a tá mi povedala, že máme veľké šťastie, že ja a moja dcérka žijeme. Takže si treba dať pozor aj na odborníkov. Pokiaľ nie ste spokojná s prístupom lekára, treba ho vymeniť, pretože ide o život váš, aj vášho dieťatka. Všetkým budúcim mamičkám držím palce 🙂

smario5
18. sep 2014

Ajojky ja som si pri oboch tehu pichala Clexane (postupne ako som priberala tak až po 0,8......) po porode este 6 tyzdnov som pichala 0,4 - je to podla váhy.... a pri oboch porodoch som mala Epi a nebol problem aj doki povedal, ze je to oki... 😉 moj zdravotný problém zistili asi 2 roky pred otehotnením....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre