Ako zabrániť, aby som v budúcnosti nemala výsledok z histológie CIN II?

Zodpovedané
9. nov 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Prišli mi výsledky z histológie a výsledok CIN II. Všetko zlé bolo pri kyrete odstránené.

Dá sa nejako zabrániť tomu, aby sa to znovu opakovalo?

Ako je možné, že 2 preventívne prehliadky vyšli obe bez akéhokoľvek nálezu a zrazu histológia CIN II?

Kde sa mohla stať chyba?

Teraz neviem do budúcna už nebudem môcť veriť ani preventívnym prehliadkam?

Mám zmeniť lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš lekár musel na základe nejakých výsledkov zindikovať zákrok. Výsledky nemohli byť úplne v poriadku. Overte si to ešte.

Pri bežnej cytológii sa chyba stať môže. Predovšetkým keď pri odbere silnejšie krvácate, vzorka môže byť neprehľadná. Pri LBC by sa to stávať nemalo.

Pokiaľ bol krčok ošetrený správne a vo výsledkoch z histológie to máte potvrdené, tak ste v podstate vyliečená. Zmeny na krčku sú obvykle spôsobené HPV infekciou. Ide o vírus prenášaný pohlavným stykom. Prevenciou je očkovanie proti HPV a monogamný vzťah.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník