Aký je maximálny obvod hlavičky pre prirodzený pôrod?

Zodpovedané
25. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, je nejaký maximálny obvod hlavičky, ktorý je prípustný pre prirodzený pôrod a od nejakého obvodu už je to indikácia na sekciu?

Alebo sa riadia lekári váhovým odhadom?

Je to rovnaké pre všetky pôrodnice?

Mám už 2 deti, jedna sa narodila sekciou pre deflexnú polohu hlavičky (obvod 37 cm, váha 3.9 kg). Druhá prirodzene (obvod 38 cm, váha 4.5 kg). Teraz čakáme chlapca, ktorý má v 20+0 hlavičku o 2 týždne väčšiu. Je to geneticky dané, aj muž má veľkú hlavu a aj jeho 2 deti z 1. manželstva mali cez 4 kg s veľkou hlavou, syn išiel vexom. Tak uvažujem, či sa mi môže stať, že hlavička bude v termíne pôrodu už príliš veľká a či to bude indikácia na sekciu...

Ďakujem za odpoveď!

Dobrý deň,

záleží aj od Vašej telesnej stavby a rozmerov panvy. Nie každá žena by vedela spontánne porodiť plod s 4,5kg a priemerom hlavičky 38cm.

Váha 4,5kg a vyššie je indikáciou na cisársky rez. Samozrejme, je potrebné pristupovať vždy individuálne a napríklad pri Vás ako treťorodičke by sa cisársky rez pri odhadovanej váhe 4,5kg nemusel indikovať.

Ak by bola hlavička priveľká, pôrod by nepostupoval a peripartálne by sa cisársky rez zindikoval.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník