Aký je Váš názor na môj zdravotný stav v 38. týždni?

Zodpovedané
10. feb 2022

Dobrý deň,

som v 37. týždni plus 2 dni a dnes som bola na poradni. Doteraz som nemala žiadne problémy. Dcérka má predpokladanú váhu 2 970 g. Dnes mi sestrička na poradni brala moč a vyhodnotila, že je tam bielkovina na 1 krížik. Merala mi tlak a mala som 150/100. Doteraz bol vždy tlak v poriadku. Predtým ma však vyľakala odtokom plodovej vody, ktorý sa testom nepotvrdil.

Gynekológ v 36. týždni + 2 dni vyhodnotil na sone hraničné množstvo plodovej vody. Dnes je ten rozdiel vody vraj ešte menej. Poslal ma na príjem do nemocnice. Tu robili znova testy a vyhodnotili, že bielkovina v moči nie je. Robili to pásikom aj laboratórne. Tlak 120/ 90, dieťa nezaostáva v raste a zodpovedá na svoj týždeň. Prietoky a aj pásy v poriadku.

Vyhodnotili to tak, že si mám doma merať tlak a keby sa mi niečo nezdalo, tak mám prísť na príjem. Bojím sa, aby sa niečo nestalo.

Ako by ste túto situáciu vyriešili vy?

Gynekológ nebol nadšený z toho, že ma poslali domov.

Ďakujem

Dobrý deň,

takéto situácie sa dejú pomerne často, že v ambulancií u gynekológa nameriame zvýšený krvný tlak, prípadne aj bielkovinu v moči a odošleme pacientku na hospitalizáciu. Následne počas hospitalizácie všetky výsledky odpovedajú normám a pacientka je prepustená domov.

Veľmi správne vám doporučili merať si krvný tlak domácich podmienkach. Pokiaľ by ste si namerali krvný tlak ako 140/90 mmHg a viac, hláste sa na hospitalizáciu.

Vysoký krvný tlak, opuchy končatín a bielkovina v moči by mohli nasvedčovať ochoreniu nazývanému preeklampsia, ktorá je v tehotnosti nebezpečná a treba ju včas podchytiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník