Aký je Váš názor na odstránenie polypu počas tehotenstva?

Zodpovedané
6. sep 2021

Dobrý deň,

na prvej poradni mi môj gynekológ objavil 1 malý deciduálny polyp. Otehotnieť sa mi podarilo veľmi rýchlo. Momentálne som v 11 tt.(10+5).

Mám si dať polyp odstrániť?

Môj gynekológ povedal, že ak by robil problémy (špinila by som alebo krvácala), tak je možnosť výberu v celkovej anestéze po 12. týždni.
Hovoril, že počas alebo po pohlavnom styku môžem začať špiniť, čo ma dosť bloklo a vystrašilo. Nezakázal mi mať sex a ja by som sa ho tiež rada nevzdala pokiaľ nešpiním, resp. minimálne (občas slabulinko hnedučké ako keby malinké kúsky alebo farba) a nemám ťažkosti.

Na druhej strane sa bojím riskovať. Zároveň som niekde čítala, že niektorým ženám sa polypov počas tehotenstva vytvorilo viac.

Aký je Váš názor na odstránenie polypu počas tehotenstva?

Do akého obdobia je výber v tehotenstve vhodný?

Je pri ňom riziko pre bábätko alebo budúcu mamičku?

Môže ešte narásť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ide o deciduálne polypy, ktoré sa vytvorili v tehotnosti, okrem krvácania je tam aj určité riziko zápalu. Je vhodné pravidelne kontrolovať nález, prípadne odobrať kultiváciu a zvážiť podávanie lokálnych dezinfekcií.

Doporučila by som tiež vyhýbať sa pohlavnému styku. Deciduálny polyp obvykle zmizne v popôrodnom období. Pod vplyvom hormónov však môže rásť.

Počas tehotenstva sa indikuje ich odstránenie iba ak je to nevyhnutné.

Pokiaľ bol však polyp diagnostikovaný pred tehotenstvom, môže ísť o jednoduchý cervikálny polyp, ktorý problémom nie je. Stačí ho po pôrode odstrániť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník