Aký je Váš názor na podviazanie vaječníkov?

Zodpovedané
27. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom podviazania vaječníkov. Čakáme druhé dieťatko, rodiť by som mala prirodzene a už ďalšie neplánujeme. Podviazanie sa mi zdá ako najlepšia voľba.

Aký je Váš názor na podviazanie vaječníkov?

Je to naozaj lepšie ako iná antikoncepcia?

Je potrebná žiadosť na zákrok?

Je to spoplatnené?

Ďakujem

Dobrý deň,

sterilizácia - teda operačné prerušenie priebehu vajíčkovodov je trvalá forma antikoncepčnej metódy. Realizuje sa laparoskopicky, väčšinou ako jednodňový zákrok. Ide o hradený výkon, suma môže byť rozdielna na každom pracovisku (150 - 300€). Je potrebné vypísať žiadosť o sterilizáciu buď u ambulantného gynekológa alebo na pracovisku, kde ju budete mať realizovanú a to minimálne 30 dní vopred.

Nenazvala by som ju lepšou ako iná forma antikoncepcie. Pre niekoho môže byť výhodou, že nie je nutné užívať hormóny a “má natrvalo pokoj” - nemusí sledovať pavidelnosť užívania tabliet na dennom poriadku, či dobu od uplynutia vaginálneho krúžku či vnútromaternicového telieska. Cyklus ovplyvnený nie je.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník