Amput krčku aj maternice - áno či nie?

Zodpovedané
12. okt 2022

Dobrý deň,

dnes som mala telefonát od môjho gynekológa, za mesiac som objednaná na amput maternice, operovať ma bude on. Vo výsledku cytológie ukázalo nejaké bunky, nie rakovinové, odporúča mi vybrať aj celý kŕčok. Mám 42 rokov. Mám sa rozhodnúť do zajtra. Že ak nie, bude ma sledovať.

Ako sa mám rozhodnúť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

nepoznám výsledky vyšetrení pre ktoré bol navrhnutý daný postup liečby. A nie celkom rozumiem či Vám bolo doporučené amputovať krčok maternice alebo odstrániť celú maternicu. V tom je veľký rozdiel.

Ja by som doporučovala konzultovať nejasnosti s gynekológom (nález, nutnosť operačného doriešenia a jeho rozsah, aké Vám hrozia riziká v prípade konzervatívneho postupu a teda voľby sledovania nálezu). Nech Vám je všetko jasné a môžete sa jednoznačne rozhodnúť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník