Čím môžem v tehotenstve podporiť dobrú mikroflóru pošvy?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

Aktuálne som 13tt+1 a na kontrole pred dvoma týždňami mi z výteru z pošvy vyšla Candida a Lactobacillus, mala som výtok. Doktorka aj vzhľadom na týždeň, v ktorom som vtedy bola, mi nedala žiadnu liečbu a odporučila výplach Rosalginom, po dvoch týždňoch znova kontrolný výter a znova Candida a oznámila mi, že Rosalginom to už neporiešime a predpísala mi Fluomizin.

Neuškodí to bábätku?

Môžem vybrať celé balenie?

Svojej lekárke verím ale chcela by som počuť ešte ďalší názor odborníka, som z toho v strese, je to moje prvé tehotenstvo.

Ostatné rady ako bojovať s mykózou sa snažím praktizovať (nič sladké, vhodná spodná bielizeň, umývam sa Canestenom intim. gélom…) ale vraj je to častý nález pre hormonálnu nerovnováhu, ktorá je v tehotenstve, môže sa to opakovať?

Viem ešte niečím podporiť vhodnú mikroflóru pošvy? Nejaké probiotiká pre tehotné?

Ďakujem.

Dobrý deň,

po prvom trimestri je možné bezpečne preliečiť vhodne zvolenými preparátmi infekciu (aj v prvom v prípade potreby). Fluomizin je fajn voľba, určite je potrebné doužívať celé balenie.

V tehotenstve je vysoká hladina estrogénov, ktoré vytvárajú pre kvasinky ideálne prostredie v pošve. Preto sa mykóza zvykne v tehotenstve vracať. Nie je to nič výnimočné.

Probiotiká, ktoré sú v tehotenstve vhodné sú napríklad Gynimun intim protect. Doporučujem užívať denne po preliečení Fluomizinom po dobu 7 dní. Následne postačuje jedna tableta 1x týždenne dlhodobo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník