Čo presne znamená vaječníková rezerva?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

mám pco, v podstate menštruácia mi bez antiky/liekov nechodí. Brala som antiku dva roky, ale už som ju nechcela brať a mala som zvýšené pečeňové testy + trombocyty, tir sú zvýšené stále a som objednaná na hemato, stále okolo 550. Antikoncepciu som vysadila v septembri. Posledná menštruácia v októbri.

Gynekologička mi povedala, že kedy sa chceme pokúsiť o dieťa a ja že možno o rok, zatiaľ nie, ale máme to v pláne. Mám 32 r, do 35ky určite a ona, že bez antiky mi nepríde menzes, takže mám ísť na vyvolávačku a potom po menzese na 2 - 4 deň na odber na vaječníkovú rezervu. Vraj ak bude dobrá nemusím brať, ak bude zlá musím brať.

Viete mi vysvetliť o čo presne ide?

A keď to bude dobré a nedostanem nikdy menzes, nebude to problém?

A ak to bude zlé, čo to znamená?

To musím brať antiku aj napriek výsledkom krvi?

Nie je iný liek namiesto antiky?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

Vaša doktorka mala na mysli odber AMH - Antimüleriánsky hormón, ktorý nám hovorí o ovariálnej rezerve a teda o rezerve vajíčok = či má žena čas otehotnieť alebo sa má posnažiť o dieťatko čím skôr, aby nebolo neskoro. Pri PCO si však myslím, že je odber obsolentný, pretože pri tejto diagnóze býva AMH typicky vyššie.

Navyše ak je hematologický problém v krvi, antikoncepcia nie je práve najvhodnejšou voľbou. Zároveň by som dodala, že pri PCO k ovulácii nedochádza, preto menzes nemávate. Nasadenie antikoncepcie by blokovalo ovuláciu a teda vajíčka by sa tak rýchlo “nemíňali”. Takže ani v jej nasadení z hľadiska “šetrenia” vajíčok veľký zmysel nevidím.

Ak budete plánovať tehotenstvo, bude potrebné ovulácii dopomôcť. Samé to nepôjde.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník