Čo znamená zakrvácané vajíčko pri ultrazvuku?

Zodpovedané
14. dec 2021

Dobrý deň,

moja gynekologička mi dnes robila preventívnu prehliadku len na rýchlo kvôli covidovej situácii. Pri UTZ mi povedala, že mám zakrvácané vajíčko a mám prísť vo februári na kontrolu. Keď to bude endometrióza, tak ma pošle na operáciu.

Nič blžšie mi k tomu nepovedala.

Endometriózu som nikdy nemala, podstúpila som IVF. Mám nepriechodný vaječník a nízke AMG.

Skomplikuje mi to cestu k bábätku?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete pôjde o cystu na vaječníku, pri ktorej lekár predpokladá, že by mohlo ísť o endometrióm. Nález som nevidela, ale ešte by mohlo ísť o obyčajnú zakrvácanú - hemoragickú cystu, ktorá v rámci cyklu praskla a potupne by sa mohla sama vstrebať.
Preto lekár správne doporučil kontrolné vyšetrenie s odstupom času.

Pokiaľ ale máte AMH nízke a plánujete tehotenstvo, tak by som doporučila konzultovať nutnosť operačného riešenia s CAR. V niektorých prípadoch sa nedoporučuje ich operačné riešenie, pretože by ste zbytočne prišli aj o časť zdravého vaječníka a Vaše šance na otehotnenie by sa tým iba znížili.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník