Čo znamenajú moje zlé výsledky z histológie?

Zodpovedané
22. mar 2022

Dobrý deň

pred tromi týždňami som podstúpila konizáciu a kyretáž na základe zlých výsledkov z cytológie (dysplázia krčku, bližšie neurčená, HPV 16).

Minulý rok v októbri som bola na kolposkopii, kde pán doktor skonštatoval, že krčok nevyzerá tak zle. Konizácia mi kvôli covidovej situácie bola urobená až teraz koncom februára. Tento týždeň som si bola pre výsledky z histológie a pani doktorka mi oznámila, že mám ťažké zmeny na krčku a tento týždeň po menzesi sa mám dostaviť, aby ma skontrolovali.

Záver z histoógie:
konizát krčka maternice spracovaný kompletné v 8-mich blokoch

  • epitel transformačnej zóny zachytený,
  • takmer v celom rozsahu koniátu prítomné ložisko High grade dysplázie dkazdicového epitelu, - H-SIL - CIN III,
  • imunohistochemicky dôkaz expresie proteínu p16 je pozitívny,
  • proliferačný index ki-67 je v mieste dysplázie signifikantne transmukozálne elevovaný,
  • bez dysplázie endocervikalneho epitelu,
  • všetky resekčné okraje sú voľné bez iného podstatného nálezu.

Čo mi je?

Ďakujem

Dobrý deň,

H-SIL - CIN III (High grade Squamous Intraepithelial Lesion) - alebo skvamózna intraepitelová lézia vysokého stupňa znamená, že išlo pokročilé bunkové zmeny, po ktorých by už nasledoval nález Carcinoma in situ - teda lokalizovaný karcinóm krčka maternice.

Liečba je operačná - teda konizácia. Za predpokladu, že máte voľné resekčné okraje a teda poškodené tkanivo bolo v celom rozsahu odstránené a kontrolná cytológia bude v poriadku, mali by ste byť vyliečená.

Pravidelné preventívne prehliadky však zostávajú samozrejmosťou.
Doporučila by som tiež očkovanie proti HPV vírusu - Gardasil 9.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník