Dá sa počas tehotenstva zistiť, či má bábätko obidve ľadviny?

Zodpovedané
16. jan 2022

Dobrý deň,

celé tehotenstvo som mala všetko ok. Pri prepustení robili dieťatku sono ľadviniek a jedna ľadvinka synčekovi úplne chýba. Po prepustení som išla za svojou gynekokogičkou. Tá mi odpovedala, že to sa stáva. Vraj niekedy na ultrazvuku cez hrubšiu stenu nie je nič vidieť. Nie som obézna.

Kde sa stala chyba?

Mohlo sa stať, že pri vyšetrení doktorka ľadvinky neskontrolovala?

Mohla nevidieť ľadvinky na ultrazvuku cez brušnú stenu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ultrazvukovým vyšetrením je možné obličky vyšetriť. Malo by sa to realizovať v 20. týždni tehotenstva v rámci morfologického ultrazvuku, kedy sa kontroluje správny vývoj orgánov bábätka.

Áno, aj to je pravda, že občas echogenita vyšetrenia, uloženie plodu, habitus pacientky a kvalita ultrazvukového prístroja komplikujú toto vyšetrenie. V tom prípade je ale vhodné vyšetrenie zopakovať v krátkom čase alebo pacientku odoslať k ultrazvukovému špecialistovi.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník