Dá sa podľa UTZ zistiť, či ide o jedno alebo dvojvaječné dvojičky?

Zodpovedané
13. aug 2022

Dobrý deň,

som v 5. týždni a čakám dvojičky.

Dá sa podľa UTZ zistiť, či ide o jedno alebo dvojvaječné dvojičky?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa fotky ide o biamniálne (dva samostatné vaky) bichoriálne (dve placenty - viditeľné sú dva žĺtkové vaky) dvojčatá. Či ide o jedno alebo dvojvaječné dvojičky sa z fotky povedať nedá. Dalo by sa určiť podľa corpus luteum gravidarum na vaječníkoch.

Ak by sa dali vidieť dve, tak sú jednoznačne dvojvaječné. Približne 2/3 tehotenstiev sú ale dizygotické (dvojvaječné). Ak budú mať rozdielne pohlavie, tak sú určite dvojvaječné.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník