Dá sa prirodzene otehotnieť s PCOS?

Zodpovedané
25. jún 2022

Dobrý deň,

je možné, že sa bude dať aj prirodzenou cestou otehotnieť pri skoro chýbajúcej menštruácii (niekedy je fakt len raz do roka)?

A to bolo aj počas užívania antikoncepcie. Ďalšie príznaky ako je zvýšené ochlpenie a cukrovka. Plus vyjadrenie lekára, že mám zacystované vaječníky, čo zrejme znamená PCOS.

Dalo by sa to liečiť a otehotnieť aj takto prirodzenou cestou?

Alebo dá sa s týmto vôbec otehotnieť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

čisto teoreticky, keď máte raz ročne menzes, tak raz ročne prebehne ovulácia. V tom období áno. Ale je veľmi malá šanca, že “to akurát trafíte”.

Čo sa týka terapie pokiaľ chcete otehotnieť:
1. Zníženie hmotnosti (nepoznám Vašu váhu), obmedzenie cukrov a kontrola glykémie. V prípade plánovania gravidity je nutné prejsť na liečbu inzulínom.
Doplnky stravy - Inofolic dlhodobo, vitamín D.

2. Indukcia ovulácie:
Dávky, načasovanie užívania a výber preparátov určí Váš gynekológ.
Počas liečby je potrebný neustály dohľad Vášho gynekológa. Prvý cyklus liečby je 3 mesiace. Po 3 mesačnej pauze, sa môže skúsiť 2 cyklus so zvýšenými dávkami hormónov.

3. V prípade neúspechu je možné zvážiť chirurgické riešenie - laparoskopické narušenie púzdra vaječníka (ktoré je zhrubnuté, preto nedochádza k ovulácii), aby mohla prebehnúť ovulácia. Ide však o časovo limitovanú liečbu - efekt pôsobí 1 rok.

4. Vyhľadať centrum asistovanej reprodukcie.

Držím veľmi palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník