Dá sa z krvi určiť, či mám už pred menopauzou?

Zodpovedané
18. júl 2022

Dobrý deň,

mám 42 rokov, 1 dieťa. Mala som cyklus 28 dňový, už pred 3 rokmi sa mi skrátil na 25 dňový, a posledný rok pozorujem, že mi menštruácia buď príde na 20. deň, alebo 23. deň. Alebo ako teraz posledné 3 mesiace mám menštruáciu na 28. deň, ALE týždeň predtým mám špinenie, takže 2 týždne chodím s vložkou. Už som z toho zúfalá. Môj gynekológ mi povedal, že veď mám vek na to, že mi už bude "haprovať" cyklus a nič ďalšie neporadil. Na maternici mi našiel aj malinký myóm, ale povedal, že ten problém nerobí.

Mal pravdu?

Pani doktorka, čo mám robiť, treba zobrať krv na hormonálny profil?

Dá sa z krvi určiť, či mám už pred menopauzou?

Alebo čo v mojom prípade nasadiť, aby som nemala kratší cyklus alebo to týždenné špinenie pred menštruáciou zredukovať?

Ďakujem.

Dobrý deň,

skracovanie cyklu môže byť prvou známkou nastupujúcej menopauzy. Ak sú vylúčené všetky objektívne príčiny špinenia (polyp, zmeny na krčku,…), tak bude príčina hormonálna. Drobný myóm, ak nezasahuje do dutiny maternice, nespôsobuje špinenie.

Mohlo by sa skúsiť nasadenie nízkodávkou hormonálnej antikoncepcie, prípadne sa istú dobu (povedzme 6 mesiacov) progesterón v druhej polovici cyklu.

Ak nechcete nič hormonálne a výsledky máte v poriadku, skúste Gynex kvapky na prírodnej báze na nastolenie hormonálnej rovnováhy. Je ich ale nutné užívať dlhodobo, efekt sa môže dostaviť až o 3 mesiace.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník