Deň pred druhou dávkou vakcíny som mala pozitívny tehotenský test a odmietli ma zaočkovať. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
3. júl 2021

Dobrý deň,

deň pred druhou dávkou očkovania proti Covid-19 mi vyšiel pozitívny tehotenský test. Dnes som išla na očkovanie, ale odmietli ma očkovať. Vraj v prvom trimestri sa neočkuje. Kým bude druhý trimester, bude už veľa dní od prvej dávky a teda už očkovanie druhej dávky nebude možné. Som z toho zúfalá.

Naozaj sa s tým nedá nič robiť?

Ďakujem

Dobrý večer,

tehotenstvo nie je vyslovene kontraindikáciou podania vakcíny. Avšak aj imunológovia doporučujú posunúť podanie druhej dávky až na obdobie po skončení prvého trimestra.

Dôvodom je fakt, že sa v prvom trimestri vyvíjajú orgány plodu a pokiaľ by sa vyskytli komplikácie /krvácanie, potrat, vývojové abnormality plodu/, mohli by byť prisudzované práve podaniu vakcíny /aj keď by komplikácie neboli v dôsledku podania vakcíny/.

Druhou dávkou sa zaočkujete po skončení prvého trimestra.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník