Je antikoncepcia príčinou môjho priberania?

Zodpovedané
1. júl 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol....

Budem brať magnerot a merať si tlak. V poslednej poradni mi doktorka chmatla brucho a zatriasla ním, vraj toto je všetko tuk. Po každom pôrode som schudla 25 kg, nasadila antikoncepciu a za 3 mesiace som mala 25 kg na sebe. Doktorka to dáva mne za vinu. Antikoncepciu som radšej vysadila.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

na trhu sú už v dnešnej dobe rôzne typy antikoncepcie. Neuvádzate názov, preto sa neviem jednoznačne vyjadriť, či môže byť Vaše priberanie spôsobené práve užívaním antikoncepcie. Pre ženy, ktoré sú náchylnejšie k priberaniu je vhodné voliť takú antikoncepciu, ktorá nezadržiava vodu.

Tiež existuje antikoncepcia vo forme vaginálneho krúžku, ktorá je nízkodávková a pôsobí prevažne lokálne. Teda do cirkulácie sa nedostáva také množstvo hormónov ako pri perorálnom užívaní.

Prípadne vnútromaternicové teliesko - tzv. DANA, ktorá je bez obsahu hormónov.

Samozrejme dôležitá je aj správna životospráva a dostatok pohybu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník