Mám užívať Dopegyt, keď som mala u gynekologičky zvýšený tlak?

Zodpovedané
30. jún 2021

Dobrý deň,

včera som bola v poradni a doktorka mi namerala tlak 130 na 80 a predpísala mi Dopegyt. Doma v kľude mávam nízky tlak. V domácom meraní mám 113/72, 122/75,112/80,117/69 , 117 /70.

Som dosť vystresovaná z poradni, lebo doktorka stále do mňa vrčí, že mám tlsté spodné bruško. Mala som už dva cisárske a nikdy som problém s tlakom nemala.

Nohy mi neopúchajú a moč mám v poriadku.

Čo mi odporúčate?

Mám užívať Dopegyt?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa môjho názoru týka, ja by som Vám Dopegyt zatiaľ nepredpisovala. Hodnoty tlaku, ktoré tu popisujete sú v medziach normy.

Vo Vašom prípade môže ísť aj o tzv. “syndróm bieleho plášťa”, pri ktorom sú u lekára namerané vyššie hodnoty tlaku krvi ako napr. v domácich podmienkach.

Úprava tlaku je však v tehotenstve veľmi dôležitá. V úvode by možno stačilo magnézium vo vyšších dávkach, avšak pri hodnotách 140/90 mmHg a viac je už potrebná cielená antihypertenzívna liečba. V tomto prípade by bolo vhodné doplniť vyšetrenie u internistu.

Naďalej monitorujte svoj tlak v domácich podmienkach.

Držím palce

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník