Je antikoncepcia vhodná na liečbu nízkeho progesterónu?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

obraciam sa na vás s otázkou, čo sa týka hormónu progesterónu. Už asi rok a pol beriem antikoncepciu Mistra, minulý cyklus mi prišlo krvácanie o týždeň skôr, tak som navštívila moju gynekologičku a ona mi zobrala hormonálny profil na zistenie toho, či daná antikoncepcia nie je slabá.
Dnes som volala o výsledky tak potvrdila mi, že sú tabletky slabé, ale tým že mám len 19 rokov, tak mi nechce dávať silnejšie. Taktiež spomenula, že mám nižšiu hladinu progestrónu, čo brala na ľahkú váhu. Keď som sa pýtala, či je to niečo vážne, odpovedala že vôbec sa nemám stresovať. Chcem sa opýtať, či by som to mala nejako riešiť alebo aké sú rizika a podobne. Hormonálny profil mi bol odobratý na 3. deň menštruácie (čiže 3. deň cyklu).

Nemohla byť hladina progesterónu kvôli tomu nízka?

Myslíte, že antikoncepcia je vhodná na liečbu nízkeho progesterónu?

Na internete všade čítam, že potom je problém s otehotnením, tak preto ma znepokojil doktorkin ľahostajný prístup.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

pokiaľ sa nesnažíte otehotnieť, tak nízku hladinu progestrónu nie je potrebné riešiť aktívne. Liečba sa nasadí v prípade potvrdenej nízkej hladiny pri snahe otehotnieť, prípadne pri nepravidelnom menštruačnom krvácaní. Vy ho už ale užívate v rámci antikoncepcie, ktorej je súčasťou. Navyše v prvej polovici cyklu býva progesterón nízky. Je potrebné si ho odsledovať v druhej polovici cyklu, kedy už prebehla ovulácia. Ktorá u Vás však neprebieha, keďže užívate antikoncepciu a je ňou blokovaná. Preto vyšetrenie hormonálneho profilu nedáva veľmi zmysel pri jej užívaní.

Sem tam sa aj pri užívaní antikoncepcie môže stať, že príde menzes skôr/omešká sa. Predovšetkým ak zabudnete užiť tabletu, je priveľa stresu, drastická diéta, choroba, užívanie antibiotík či nadmerná fyzická námaha.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník