Je bezpečné užívať lokálne antibiotiká v tehotenstve?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

som v 20. týždni a dermatologička mi predpísala lokálne antibiotikum Eryfluid kvôli infekcii na tvári. Mám si ho aplikovať na tvár v mieste infekcie. Príbalový leták síce informuje o bezpečnosti lieku v tehotenstve, avšak účinná látka erytromycín dokáže preniknúť cez placentu a neskôr aj do materského mlieka.

Mám podľa Vás s liečbou začať teraz, alebo radšej počkať do pôrodu?

Ja by som radšej čakala. Pani doktorka ma varovala, že bez liečby sa infekcia môže rozšíriť.

Ďakujem

Dobrý deň,

lokálna aplikácia minimálneho množstva antibiotík sa placentou ani k dieťatku nedostane, alebo ak tak len v nepatrnom množstve.

Pokiaľ je to nevyhnutné, určite sa preliečte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník