Je fibroadenóm zistený pri sone pŕs dôvodom na sledovanie v inej špecializovanej ambulancii?

Zodpovedané
1. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom sona.

Je fibroadenóm a hocijaká cysta pri sone pŕs dôvodom na sledovanie v inej špecializovanej ambulancii?

Taktiež cysta vo vaječníku.

Ďakujem

Dobrý deň,

sledovanie a liečbu cysty na vaječníku manažuje ambulantný gynekológ. Ak by mal podozrenie na závažnejší nález, odošle Vás na konzultáciu k onkogynekológovi.

V prípade, že sa v rámci ultrazvukového vyšetrenia prsníkov nájde nesuspektný nález - fibroadenóm/cysta, v úvode sa doporučí iba pravidelná kontrola.

Pokiaľ by mala pacientka ťažkosti, prípadne by sa nález zväčšoval, indikuje sa biopsia s histologickou verifikáciou (potvrdením, že ide skutočne o nezhubný nádor). Prípadne jeho extirpácia (odstránenie) cestou špecializovanej ambulancie.
Ak je nález hneď v úvode suspektný, odosiela sa pacientka na kontultáciu k špecialistovi.

Realizujte si pravidelné samovyšetrenie prsníkov. V prípade, že by sa niečo zmenilo, vyhľadajte svojho ambulantného gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník