Je hodnota ALP -12,3 v tehotenstve nebezpečná?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

som v 35. týždni tehotenstva. Prvé dieťa mám narodené kvôli preeklampsii akútnou sekciou v 30. týždni. Momentálne mám zvýšené hodnoty KVP bielkoviny. Tlak je v poriadku. Užívam 1x denne Dopegyt, 3x denne magnézium.

Gynekologička mi robila odbery kvôli plánovanej sekcii. Všetky hodnoty krvného obrazu sú v poriadku, teda až na jednu veľmi vysokú pečeňovú hodotu ALP-12,3. Ostatné AST, ALT, GMT sú v poriadku.

Gynekologička mi povedala, že v tehotenstve býva hodnota ALP vyššia.

Je možné, že táto hodnota má vyššiu hodnotu kvôli tehotenstvu?

Znamená to nejaký problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnota ALP býva v tehotenstve fyziologicky vyššia.

Pokiaľ nemáte iné ťažkosti, hodnota sa po pôrode spontánne upraví.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník