Je hormonálne teliesko Mirena pre mňa vhodné, keď obsahuje ten istý hormón ako Zlynda?

Zodpovedané
15. mar 2022

Dobrý deň,

preverujem informácie od viacerých lekárov na fórach, preto som sa rozhodla osloviť aj Vás.

Po pôrode v roku 2021 som dostala HAK Zlyndu, lebo som ešte kojila. Dávala som jej stále šancu, ale po pol roku som sa ju rozhodla vysadiť. Mala som menzes 2x do mesiaca a celkovo som nemala dobrý pocit. Veľmi som sa aj potila hlavne v noci a taký diskomfort som cítila.

Po konzultácii s mojou lekárkou mi dala ako alternarivu na výber aj teliesko.

Je hormonálne teliesko Mirena pre mňa vhodné, keď obsahuje ten istý hormón ako Zlynda?

Počas tehotenstva mi našli 1 myóm, ktorý mal 7 - 10 cm. Teraz 02/22 mi doktorka našla 3, každý má cca 1 cm. Podľa článkov, ktoré čítam, tak práve ten hormón, ktorý je aj v Mirene ma na ne dobrý vplyv. Vraj zastavuje rast.

Tiež som čítala skúsenosti, dlhé krvácanie resp. špinenie, nárast hmotnosti, čo ma opäť zneistilo.

Pred rokmi som užívala HAK Maitalon, s ktorým som nemala žiadny problém.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa môjho názoru je vhodnou alternatívou. Má ako píšete priaznivý vplyv na rast mýomov. Hormón pôsobí predovšetkým lokálne, preto by sa u Vás nemuseli vyskytnúť ani vedľajšie príznaky ako pri užívaní hormonálnej antikoncepcie Zlynda (pri nej je nepravidelné špinenie bežné).

Pri hormonálnom vnútromaternicovom teliesku sa môže špinenie vyskytnúť prvé tri mesiace. Následne by ste už nepravidelne špiniť nemali. Dokonca okrem iného priaznivo ovplyvňuje aj intenzitu krvácania.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník