Je možné nastúpiť na materskú aj neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom?

Zodpovedané
30. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nástupu na materskú.

Je možné nastúpiť na materskú aj neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom?

Potrebujem ešte chodiť do práce o 1 alebo 1,5 týždňa viac do prace. Cítim sa dobre, nemám žiadne komplikácie. Vychádza mi to na 4,5 týždňa pred termínom pôrodu. Nestíham to ani prebrať so svojou gynekologickou, lebo budem musieť kvôli práci odcestovať na služobnú cestu.

Termín pôrodu mám 4.9.2021 a na kontrolu má objednala 20.7.2021.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

o materské sa spravidla žiada šesť až osem týždňov pred plánovaným termínom pôrodu. Vypláca sa spravidla šesť týždňov pred pôrodom a 28 týždňov po pôrode, spolu teda 34 týždňov.

Začiatok poberania materského si však určujete sama. Ak požiadate o materské neskôr z vlastnej vôle, materské sa Vám vypláca len 28 týždňov odo dňa narodenia dieťaťa + zostávajúce týždne do pôrodu.

Napríklad ak požiadate o materské 4 týždne pred pôrodom, bude Vám vyplatených 28 týždňov + 4 týždne, spolu teda 32 týždňov.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník