Je možné odstránenie myómu veľkého 37 mm?

Zodpovedané
10. júl 2021

Dobrý deň,

mám myóm o veľkosti 37 mm. Moja gynekologička mi povedala, že do 8 cm sa s tým nedá nič robiť. Maximálne odstrániť pri problémoch celú maternicu. Mávam bolesti a hlavne pred menzesom v čase ovulácie. Pokiaľ budem mávať menzes, tak myóm sa bude zväčšovať. V priebehu roka sa zväčšil o 0,5 cm a o pol roka mám ísť na kontrolu. Inak je všetko v poriadku.

Je možné myóm odstrániť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

za bolesti v období ovulácie podľa môjho názoru nezodpovedá myóm na maternici, ale práve ovulácia - prasknutie folikulu na tej ktorej strane vaječníka.

Ťažkosti, ktoré sú obvykle spôsobené myómom sú dané jeho lokalizáciou. Pokiaľ siaha do dutiny maternice, príznakom býva silné menštruačné krvácanie, častokrát nereagujúce na konzervatívnu liečbu a následná chudokrvosť. Pokiaľ je uložený v stene maternice, alebo rastie takpovediac na vonkajšej strane maternice, môže narásť do skutočne veľkých rozmerov a spôsobovať ťahavé, tlakové bolesti v podbruší, tlak na močový mechúr, na konečník, či bolesti v krížoch. V úvode sa ťažkosti vyskytujú väčšinou iba pri menzes, neskôr môžu ťažkosti pretrvávať neustále.

Chirurgicky je možné odstrániť myóm - tzv. laparoskopickou myomektómiou. Teda nie je nutná hysterektómia /odstránenie maternice/ v každom prípade. Záleží však najmä od lokalizácie myómu, aby bol na dostupnom mieste pre možné chirurgické riešenie. Keďže som nevidela Váš ultrazvukový nález, neviem sa Vám k možnosti chirurgického odstránenia bližšie vyjadriť.

Vo Vašom prípade by som však zatiaľ pravidelne sledovala progresiu rastu myómu. Veľkosť 3,5 cm nebýva indikáciou na jeho odstránenie. Pokiaľ by radikálne rástol a nadobudol by veľkosti cca 5 cm a viac, určite by som zvážila jeho odstránenie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník