Je možné predísť cholestáze včasným podávaním liekov alebo diétou?

Zodpovedané
8. feb 2022

Dobrý deň,

čakám svoje druhé dieťatko. Prvé tehotenstvo bolo zo začiatku bezproblémové, komplikácie sa ukázali až v 36. týždni. Vtedy mi bola diagnostikovaná tehotenská cholestáza. Porodila som spontánne v 37. týždni. Príčinou bola cholestáza. Mali sme to šťastie, že sme obaja zdravi, avšak teraz sa obávam jej návratu.

V detstve som prekonala mononukleózu, ktorá mi značne zasiahla pečeň. To vnímam ako predispozíciou k tomuto ochoreniu v tehotenstve.

Je možné predísť cholestáze včasným podávaním liekov alebo diétou?

V prvom tehotenstve som mala šťastie, teraz už nemienim riskovať svoje zdtavie a ani zdravie môjho dieťaťa.

Ďakujem

Dobrý deň,

situácia z predchádzajúceho tehotenstva sa môže, ale nemusí opakovať. V každom prípade je vhodné pečeňové enzýmy kontrolovať v pravidelných intervaloch.
Lieky sa preventívne neužívajú. Šetriacu diétu si kľudne môžete nasadiť.

V danom prípade by som doporučila konzultovať gastroenterológa, ktorý sa Vám k možnostiam prevencie bude vedieť vyjadriť lepšie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník