Je možné, že sa cysta na vaječníku zmenší, až zmizne?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň prajem,

pred 5 mesiacmi mi zistili endometriózu. Bola som na laparoskopickej operácii, pretože som mala väčšiu cystu na vaječníku. Po mesiaci a pol od operácie som bola na kontrole, kde mi gynekológ opäť našiel cystu (3 cm) na tom istom mieste. Nasadil mi liečbu Endovelle na 3 mesiace. Moje otázky sú:

Je možné, že sa cysta zmenší, až zmizne?

Viete mi poradiť aj nejakú inú liečbu (hocičo)?

Môžem zároveň popri lieku Endovelle užívať Gynex kvapky?

Je možné otehotnieť (po dobratí Endovelle) aj v prípade, ak by tam bola prítomná cysta?

Mojou prioritou je otehotnieť (po laparoskopii sme sa s manželom poriadne nestihli ani snažiť) a vyhnúť sa ďalšej operácii. Mám 28 rokov.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

pokiaľ je cysta endometriotická, tak je minimálna šanca, že sa vstrebe. Do 3 cm sa však operácia nedoporučuje, zbytočne by ste prišli aj o časť zdravého vaječníka a znížila by sa tým ovariálna rezerva. Doporučuje sa otehotnieť aj napriek nálezu. Najlepšia liečba na endometriózu je práve tehotenstvo.

Gynex kvapky užívať môžete, ale neviem či to má pri liečbe Endovelle zmysel.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník