Je možnosť, že sa HPV konizáciou odstránil?

Zodpovedané
12. nov 2022

Dobrý deň,

som druhý deň po LEEP konizácii (pre stále zápalové zmeny na krčku CIN 1, pozit. na HPV 16,18 a posledné 3 mesiace nadmerný výtok a kultivácia vždy v poriadku), užívam ant hormonálny krúžok.

Mám otázky, ako ďalej... je možnosť že HPV sa odstránil?

Ako ďalej v intímnom živote, keďže som bola pozit. ja, je aj partner?

Mala som aj gen. kondylómy pri konečníku, mám pocit že 3 maličké mám aj vpredu. Pri zistení HPV som užívala Deflagyn aj Indonal.

Má zmysel sa očkovať, ak mám už 45 rokov?

Ako s týmto ďalej fungovať?

A ešte otázočka, teraz keď som po konizácii cítim jemné pálenie z vonku... môže to niečo znamenať?

Nekrvácam, iba jemnulinko akoby špinenie ale teraz som mala mať aj menzes.

Ďakujem.

Dobrý deň,

áno, je možné, že ste sa konizáciou úplne vyliečili. Váš partner však zostal pravdepodobne naďalej pozitívny.

Ideálne by bolo ešte pokračovať v užívaní Indonalu, avšak nie iba Vy, ale aj Váš partner (napríklad Indol man/HPVirin/. Iba imunita si dokáže úplne poradiť v HPV infekciou a eradikovať ho.

Čo sa týka očkovania, nikdy nie je neskoro.

Kondylómy, ak tam sú, je potrebné odstrániť, inak sa budú šíriť. Ak sú iba diskrétne, je možné použiť Aldara krém. Vhodnosť zhodnotí Váš gynekológ.

Slabé krvácanie/špinenie je po zákroku absolútne normálne. A ak ste mali mať v tomto období aj menzes, je možné, že sa Vám spúšťa menštruácia.

Jemné pálenie bude najskôr spôsobené podráždením pri zákroku. Ak by sa zintenzívnilo, vyhľadajte gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník