Je šanca na tehotenstvo pri týchto výsledkoch?

Zodpovedané
22. okt 2022

Dobrý deň,

hormonálny profil 1. - 3. deň po menzese (vyvolaný Norethisteronom).
Tst 2.11
S prog 0,54
S-prl 11.66
S-fsh 5,46
AMH 9,64
S Lh 12.2
S-E2 176

Ďalší odber na 21. deň cyklu.
S prog 0,40
S fsh 6,38
S-Lh 18
S-e2 257,0

Dr povedal, že mám PCOS. Neviem, keď všade čítam, že musí byť tst zvýšený, tak a ten mám Ok. Mám 176 cm a 97 kg, 29 rokov. Chceme bábätko. Dr povedal, že takto nikdy neotehotniem.

Prosím - čo z tohto je zle?

Je to pravda?

Ktoré hormóny sú zlé a čo treba zmeniť?

Je šanca na tehotenstvo alebo mám navštíviť rovno CAR?

Ovulácia neprebehla, tzn. že neprebieha vôbec?

Cyklus mám cca 35 dňový ale cca raz/2x za rok mi vynechá. Vysadila som sladké, vysadila som sladké vody, po 18.30 nejem, jem pravidelnejšie a menej + začala som behať (zatiaľ iba 5 dní - chcem pokračovať, kým trošku aspoň 10 kg nezhodím).

Vie sa metabolizmus naštartovať aj sám?

Ďakujem!

Dobrý deň,

čo sa týka Vášho hormonálneho profilu, tak okrem hodnôt TST, všetky ostatné výsledky skutočne nasvedčujú PCOS.
Pomer LH:FHS máte 2-3x zvýšený. Progesterón nízky - ovulácia neprebehla. AMH vyššie hodnoty zodpovedajúce PCO.

Pri diagnóze PCOS je vhodné doplnenie vyšetrenia inzulínovej rezistencie. A v prípade nutnosti liečba. Efektívna terapia pomôže aj pri snahe otehotnieť.

Čo sa týka terapie pokiaľ chcete otehotnieť:
1. Zníženie hmotnosti je úplným základom.
Doplnky stravy - Inofolic dlhodobo, vitamín D.

2. Indukcia ovulácie:
Nasadiť Clostilbegyt; následne pri dozretom folikule/folikuloch podať Ovitrelle na vyvolanie ovulácie; a pokračovať užívaním progesterónu v druhej polovici cyklu.

Pred vysadením progesterónu na konci cyklu si však nezabudnite urobiť tehotenský test. Pokiaľ by bol pozitívny, tak s užívaním progesterónu treba pokračovať minimálne do 12gt. tehotenstva.

Dávky, načasovanie užívania a výber preparátov určí Váš gynekológ.
Počas liečby je potrebný neustáli dohľad Vášho gynekológa. Prvý cyklus liečby je 3 mesiace. Po 3 mesačnej pauze, sa môže skúsiť 2 cyklus so zvýšenými dávkami hormónov.

3. V prípade neúspechu je možné zvážiť chirurgické riešenie - laparoskopické narušenie púzdra vaječníka (ktoré je zhrubnuté), aby mohla prebehnúť ovulácia. Ide však o časovo limitovanú liečbu - efekt pôsobí 1 rok.

4. Vyhľadať centrum asistovanej reprodukcie.

Držím veľmi palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník