Je výtok v prvom trimestri nebezpečný? Čím ho môžem liečiť?

Zodpovedané
2. okt 2022

Dobrý deň,

som 8t 3d tehotná a pred týždňom a pol sa mi objavil hrudkovitý výtok, mierne svrbenie. Volala som s pani doktorkou a tá mi v prvom trimestri radšej nechce nič predpisovať. Dohodli sme sa, že doberiem Gynimun intim care probiotiká 10. V prípade ďalších ťažkostí vyskúšať Rosalgin výplach, ktorý je vraj bezpečný aj v tomto období. Dnes mám poslednú tabletku probiotík a svrbenie sa zhoršilo a výtok vrátil.

Chcela by som sa opýtať: používam aj Idelyn Beliema krém, ako dlho je vhodné a bezpečné ho užívať, ako často denne?

Mám po dobratí probiotík niekoľko dni čakať alebo si rovno zaobstarať výplach Rosalgin?

Už dva týždne užívam aj Probio Femina Dr. Max, ktoré obsahujú aj zinok, môžem ich užívať aj naďalej, ak beriem aj Feminion 1?

Ako dlho vlastne môžem?

Vyhýbam sa káve, cukru, kysnutému pečivu a jedlám, ktoré by mi stav mohli zhoršiť.

Je tento výtok nebezpečný pre plod a jeho vývin?

Ďakujem Vám za vašu odpoveď. Prajem pekný deň

Dobrý deň,

skúste Clogin výplachy. Účinkujú špecificky proti kvasinkovej infekcii. Ak by nepomohli, bude potrebná cielená liečba na predpis. Úplne bezpečne by Vám Vaša lekárka mohla predpísať napríklad Boraxglycerínové globule, ktoré sa ale zarábajú v lekárni.

Probiotiká môžete užívať dlhodobo aj s Femibionom súčasne.

Pre samotný vývin kvasinková infekcia problémom nie je. Ide predovšetkým o diskomfort mamičky. Zároveň je však porušená prirodzená vaginálna flóra a mohla by teda nasadať bakteriálna infekcia, ktorá by mohla byť príčinou spontánneho potratu či predčasného pôrodu.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník