Kedy a prečo vznikajú zrasty po sekcii?

Zodpovedané
24. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom zrastov.

Kedy vznikajú zrasty na maternici po sekcii?

Prečo vznikajú?

Je na to nejaký konkrétny dôvod?

Rodila som veľmi predčasne sekciou - v 6. mesiaci. Lekári vraveli, že to ako keby ani nešili tehotenské brucho.

Hojí sa jazva na maternici lepšie, keď je bruško malé a maternica nie je ešte taká roztiahnutá?

Ďakujem

Dobrý deň,

v danom týždni sa sekcia realizuje pomerne ťažko, keďže dolný segment ešte nie je rozvinutý. Ide o stenčenú oblasť v dolnej časti prednej steny maternice, kde sa rez obvykle v termíne pôrodu vykonáva.

Povedala by som skôr, že sa rana vykonaná v 6. mesiaci hojí možno ťažšie ako v termíne pôrodu. V každom prípade je vhodné s ďalším tehotenstvom počkať 1 rok.

Čo sa týka vzniku zrastov, tie neviete reálne nijako ovplyvniť. Je to o hlavne predispozícii, o krvácavosti tkanív pri operačnom výkone, o prípadne prekonanej infekcii.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník