Kedy po vaginálnom pôrode je možné vykonať sterilizáciu?

Zodpovedané
4. mar 2023

Dobrý deň,

som v 20. týždni tehotenstva, čakám druhé dieťa. Mám 35 rokov. Moje prvé a aj druhé tehotenstvo bolo komplikované. Pri druhom tehotenstve mám veľké nevoľnosti. Neviem sa už 2 mesiace poriadne najesť, bola som kvôli tomu 2x hospitalizovaná v nemocnici. Som na 100% rozhodnutá, že sa chcem dať sterilizovať. Manžel s tým súhlasí a podporuje ma.

Prvý pôrod som mala vaginálny, bez problémov a komplikácií, veľmi rýchly. Predpokladám, že aj druhý pôrod bude vaginálny. Viem, že pri sekcii je možné sterilizáciu vykonať ihneď pri pôrode.

Kedy môžem ísť na sterilizáciu pri vaginálnom pôrode?

Dá sa aj ihneď po pôrode, príp. na druhý deň?

Kedy je možné po sterilizácii dojčiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

doporučujem absolvovať sterilizáciu najskôr 6 týždňov po pôrode, teda po skončení šestonedelia.

Zákrok sa realizuje v celkovej anestéze laparoskopicky. Obvykle maminky tesne pred anestézou nakoja a následne si 1-2x mliečko odsajú, ktoré zlikvidujú. Potom už dojčiť môžu. Odstup býva približne 6 - 12 hodín. Nutný časový odstup Vám doporučí anesteziológ.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník