Koľko trvá morfologický ultrazvuk v 20. týždni?

Zodpovedané
29. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom UTZ.

Koľko trvá morfologicky ultrazvuk v 20. týždni?

U môjho gynekológa je to záležitosť cca 4 minút, ale na internete som sa dočítala, že trvá priemerne polhodinu.

Dá sa za tak krátku dobu všetko zistiť rovnako dôsledne?

Nemusím sa obávať, že bude niečo zanedbané?

Od akého týždňa je dobré kontrolovať krčok?

Mne ho zatiaľ lekár nekontroloval, tak sa niekedy obávam. Aj mi tvrdne brucho, ale vraj to nič zle v tomto štádiu neznamená a nemám nato nič brať.

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci morfologického ultrazvuku v 20. týždni tehotenstva sa sleduje vývoj jednotlivých orgánov plodu. Preto je vyšetrenie časovo náročnejšie ako ostatné ultrazvukové vyšetrenia v priebehu tehotenstva. V priemere trvá vyšetrenie povedzme 20 minút, ktoré je bez patologického nálezu, avšak presný čas sa uviesť nedá. Vyšetrenie je ovplyvnené mnohými faktormi - zo strany pacientky, plodu a tiež šikovnosťou gynekológa.

Možnosťou je dôsledné morfologické ultrazvukové vyšetrenie u ultrazvukového špecialistu, ktoré je však spoplatnené /Martin - Dr.Grochal, Hlohovec - Dr.Brešťanský, a iný/. Realizuje sa buď na žiadosť pacientky alebo zo zdravotnej indikácie.

Vyšetrenie krčka maternice - či už manuálnym vyšetrením alebo ultrazvukovo realizuje každý gynekológ individuálne podľa zvyklostí. Tiež podľa ťažkostí pacientky.

Raz za čas Vám bruško môže stvrdnúť, predovšetkým pri pohybe bábätka. Ide o fyziologický jav. Pokiaľ by tvrdlo častejšie, nasaďte si Magnézium. Pomôže a neuškodí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník