Ktorá je ešte vhodná HAK pri predčasnej menopauze?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň prajem,

veľmi pekne ďakujem za rady pri mojej otázke https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Prosím, už som Sanyu brala. Natalya, Yaz, dosť ma zavodňovali. Dokonca aj Maitalon. Už som zúfalá, áno je to tak. Akonáhle neberiem HAK, nafúknutá, zápcha, priberanie, únava, výkyvy,... "na zbláznenie". Ten Drovelis by aj mohol, no tie depky ma tak odradili.

Prosím, je ešte nejaká iná možnosť HAK s hormónom proti zavodneniu?

Veľmi pekne ďakujem.

Dobrý deň,

je pomerne obtiažné vybrať pre Vás antikoncepciu "šitú na mieru", keďže ste toho vyskúšali už pomerne dosť. Antikoncepcii Drovelis podobný preparát momentálne na trhu nie je. Obsahuje estetrol /iná forma estrogénov ako je obsiahnutá v ostatných preparátoch/ a drospiredón /gestagén, ktorý má antimineralokortikoidný efekt - ten ktorý práve preferujete = "nezavodňuje"./ Lenže drospiredón je obsiahnutý aj v antikoncepcii Maitalon, či Yaz.

Sunya obsahuje už spomínaný gestodén - ktorý má čiastočný antimineralokortikoidný efekt.

Preto priberanie nebude v dôsledku zavodnenia, ale pravdepodobne pre zvýšenú chuť do jedla. Takže pokiaľ Vám niektorá z antikoncepcií sadne, budete si musieť stravu ustrážiť.

Možno by ste mohli skúsiť úplne poslednú možnosť /z hľadiska voľby gestagénu/ - antikoncepciu s obsahom levonorgestrelu - Levonille.

Snáď som pomohla.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník