Má Covid-19 vplyv na vývin plodu v prvých týždňoch tehotenstva?

Zodpovedané
15. nov 2021

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Dostala som Covid-19 a nevedela som, že som tehotná. 2 dni som mala horúčku a kašeľ. Brala som antibiotiká, sirup, vitamín C.

Bude to mať vplyv na plod?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako píšete mali ste ľahký priebeh a v prvých dvoch týždňoch oplodnenia (keď ešte menzes ani nemešká) je vyvíjajúci sa plod najmenej citlivý na vonkajšie podnety - teratogénne vplyvy.

Pokiaľ by aj nasledujúce vyšetrenia v blízkej budúcnosti odhalili abnormality vo vývoji plodu, nemusia byť spôsobené prekonaným ochorením Covid-19 či užívaním antibiotík.
Je teda potrebné počkať na výsledky vyšetrení a potom bude všetko jasné.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník