Má resekcia vaječníka vplyv na cyklus, plodnosť a tvorbu hormónov?

Zodpovedané
26. jan 2022

Dobrý deň,

pri sekcii v celkovej anestéze mi bol objavený tumor, resp. fibróm na vaječníku. Počas zákroku bola spravená resekcia vaječníka. Všetko bez môjho vedomia (hoci s dobrým úmyslom). Po celý čas hospitalizácie som o fibróme a resekcii nevedela. Zistila som to až doma pri čítaní prepúšťacej správy.

Bol postup správny?

Myslím si, že ako pacient mám právo byť informovaná o takomto úkone aj následkoch.

Má resekcia vaječníka vplyv na cyklus, plodnosť a tvorbu hormónov?

Druhý problém sa týka krvácania. Dva týždne po sekcii krvácam červenou krvou slabšej intenzity. Je to ako pred koncom menštruácie. Nie je to len špinenie.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolo by určite vhodnejšie Vás vopred informovať, ale položme si otázku - čo by sa zmenilo? Akurát by Vám pribudol ďalší operačný zákrok a asi v období s malým dieťatkom. Pokiaľ bolo nutné realizovať parciálnu resekciu vaječníka vtedy, bolo by ju rovnako potrebné zrealizovať. Čo by ale bolo skutočne fajn, prísť Vás po operácii informovať o jej priebehu a nie aby ste si to vy následne prečítala doma v prepúšťacej správe.

Parciálna resekcia na cyklus vplyv nemá, na tvorbu hormónov tiež nie. Čo sa týka plodnosti, záleží od rozsahu v akom bola vykonaná. O časť vaječníka ste prišli, teda aj o určitý počet vajíčok.

V období šestodenelia je normálne krvácanie/špinenie. Je to v poriadku.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník