Má význam užívať Visanne pri liečbe endometriózy?

Zodpovedané
12. aug 2022

Dobrý deň,

4 mesiace užívam Visanne kvôli endometrióze, avšak minulý týždeň som začala krvácať a mať obrovské bolesti vaječníkov. Našli mi endo cysty i napriek užívaniu preparátu. Moja lekárka mi odporučila určite naďalej užívať Visanne a poslala ma za primárom, ktorý mi nakázal liečbu ukončiť. Vraj to nemá zmysel.

Aký je Váš názor na liečbu?

Mám pokračovať, alebo skončiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Visanne je pomerne účinným preparátom a po dobu užívania celkom pekne tlmí rozvoj endometriózy. Ja by som rovnako doporučila jeho užívanie, užívate ho ešte krátky čas. Nález som však nevidela, preto sa napríklad k nutnosti operačného doriešenia stavu neviem vyjadriť.

Ak ešte nemáte detičky, tak to dlho neodkladajte. Tehotenstvo je zároveň jej najlepšou liečbou.

Ak sa rozhodnete liečbu ukončiť a tehotenstvo v najbližšej dobe neplánujete, bolo by vhodné nasadiť vhodne zvolenú antikoncepciu s upraveným užívaním z ohľadom na základnú diagnózu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník