Mám 4 myómy. Mám si dať zoperovať pruh a aj maternicu?

Zodpovedané
2. okt 2021

Dobrý deň,

pred rokom som mala jeden myóm v maternici. Po roku som bola na ročnej prehliadke a už mám 4, tri z toho sú veľké. Gynekológ dal kontrolu za pol roka s tým, že som adeptka na operáciu. Vybrať maternicu. Neviem sa rozhodnúť. Mám vysoký tlak a pruh v slabinách.

Ak by som išla na operáciu, odporúčali by ste zoperovať pruh aj maternicu?

Je nutné vybrať maternicu?

Viac som krvácala len raz počas menzesu.

Ďakujem

Dobrý deň,

je tam pomerne veľká možnosť, že myómy budú aktívne aj naďalej rásť, keďže za tak krátke obdobie pribudli ďalšie /aj keď samotné veľkosti neviem/. Okrem symptómov krvácania či bolestí, ktoré myómy môžu zapríčiniť a sú indikáciou na ich odstránenie, sledujeme aj progresiu rastu.

Pri rýchlom raste rovnako indikujeme odstránenie myómov, prípadne maternice /podľa lokalizácie a počtu/, pretože je tam /aj keď malé/ riziko malignizácie, nehovoriac o pridružených komplikáciách a ťažšieho operačného prístupu.

Čo sa týka operácie 2v1, overte si na danom pracovisku, či sú Vám schopný zrealizovať obe operácie naraz. Pretože pruh spadá pod odbornosť chirurga a zvyšok pod gynekológa. Bude nutná ich kooperácia.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník