Mám si nasadiť Metformin, alebo naozaj nezaberie na otehotnenie?

Zodpovedané
28. okt 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Ja som za ten čas absolvovala diabeto a napísala, že glukóza je v norme, dlhodobý cukor je v norme ale napriek nadváhe a zvýšenému inzulínu po námahe 60 min na 90 a po 120 min na 44 mi napísala, že ÍR je prítomná.

Bolo mi povedané, že Metformin nezaberie - mám si ho teda nasadiť alebo naozaj nezaberie na otehotnenie?

Ďakujem.

Dobrý deň,

základom je redukcia hmotnosti, zvýšená fyzická aktivita (svižná chôdza denne aspoň 30 min) a úprava životosprávy. Najčastejšie príčiny IR sú sekundárne – nadváha/obezita a nesprávna životospráva. Samostatná liečba Metforminom je nedostatočná.

Ak sa skombinuje všetko vyššie uvedené, mohlo by sa Vám podariť otehotnieť prirodzene (samozrejme ak je prekážkou “iba” vyššie uvedené).

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník