Mám užívať Utrogestan kvôli tvrdnutiu brucha, či kvôli krčku?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň prajem, pani doktorka,

som v 30 tt, cez víkend som bola na pohotovosti lebo som mala časté tvrdnutie bruška, na ctg zachytené dve kontrakcie do 50 tor. Na pohotovosti mi dali infúziu a klasicky užívať magnezium, ktoré užívam už dlhodobo, keďže tvrdnutie bruška mám asi od 20 tt. A plus mi dali recept na Utrogestan, večer jedna tabletka vaginálne ešte napíšem, že krčok 37 mm zatvorený tuhý.

Dnes som bola na kontrole u svojho gynekológa, krčok 39 mm a na ctg zachytené dve kontrakcie so záverom iritalny uterus. Gynekológ povedal, že Utrogestan netreba, keďže krčok drží tuhý zatvorený, že len magnézium zvýšiť.

Chcela by som sa teda spýtať, takéto protichodné názory na Utrogestan - čím sa teda riadiť, užívať alebo nie?

Tvrdnutie samozrejme mám ale neviem či ten Utrogestan je skôr na krčok alebo aj na tvrdnutie. Chcem to najlepšie pre bábätko, tak neviem čo robiť či to užívať alebo ako povedal gynekológ neužívať.

Ďakujem.

Dobrý deň,

pre oboje. Ja by som ho tiež nasadila.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník