Mám vyhľadať lekára, ktorý mi odstráni myóm?

Zodpovedané
15. júl 2021

Dobrý deň,

v 9. týždni som potratila a počas vyšetrenia mi našli myóm vo veľkosti 32 mm na vnútornej stene maternice. Teraz to bol už môj druhý potrat, takže lekár hovoril, že za to môže aj ten myóm. Vraj vyoperovať by sa nedal.

Ja by som veľmi chcela donosiť dieťa.

Mám vyhľadať iného lekára, ktorý mi myóm odstráni?

Prečo iným ženám myóm praskne a mne nie?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevidela som Váš ultrazvukový nález. Pokiaľ je myóm lokalizovaný priamo v dutine maternice, nie je priveľkých rozmerov, je možné ho odstrániť hysteroskopicky.

Avšak pokiaľ je v stene maternice a len čiastočne siaha do dutiny, ktorú deformuje, hysteroskopia nepomôže. Môže však byť príčinou Vašich potratov.

Je vhodné zvážiť návštevu centra asistovanej reprodukcie, kde Vás dôkladne vyšetria a zvážia reálne možnosti liečby.

Myóm je uzol na maternici, zložený zo svalových buniek, prasknúť teda v žiadnom prípade nemôže.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník