Mamina mi zomrela na rakovinu prsníku. Môžem mať aj ja túto chorobu?

Zodpovedané
2. feb 2022

Dobrý deň,

pred štyrmi rokmi mi zomrela mamka na rakovinu prsnika. Nikdy nechodila ku gynekológovi a ani na prehliadky.

Môžem mať ja alebo sestra túto chorobu?

Akú prevenciu nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, predispozíciu na vznik rakoviny prsníka je možné aj zdediť. Je preto nutné absolvovať pravidelne gynekologické prehliadky, predovšetkým ultrazvuk prsníkov a podľa veku aj mamografické vyšetrenie. Samozrejmosťou je pravidelné samovyšetrenie prsníkov po menzese.

Je možné požiadať aj o genetické vyšetrenie, kde odhalia či máte dedičnú predispozíciu alebo nie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník